Mé dítě odmítá jíst. Kdy je třeba tuto situaci řešit?
Rodiče se na mě obrací s nejčastějšími problémy: “Mé dítě téměř nejí.” “Nechce ochutnat nic nového.” “Stále jí jenom to samé.”
Pokud se právě potýkáte s těmito nebo podobnými problémy, pokračujte v čtení.
Kdo jsou nejedáci nebo vybíraví jedlíci? Neexistuje celosvětovo akceptovaná definice nejedáctví. Jsou takhle označovány děti s výrazně omezeným jedením. Odmítají celou skupinu potravin, jako např. zeleninu, ovoce, nebo mají rádi jen pár druhů jídel, popřípadě jedí téměř výlučně jen jednu skupinu – jako např. mléko, sladkosti, nebo nejí téměř nic. Tyhle děti odmítají zkoušet nové druhy jídel a potravin a často sú ochotné jíst jenom to, co si vyberou sami.
Rastové grafy nám nedokážou definovat nejedlíka, protože některé vybíravé děti mají normální hmotnost, některé mají problém hmotnost nabrat a jiné naopak, mají příliš rychlé přibírání.
Kdy u dětí vzniká tenhle problém?
V období mezi 12-18 měsícem vzniká u dětí tzv. potravinová neofóbia = strach z nových potravin. Batolata ve fázi potravinové neofobie jsou výrazně skeptičtější k jídlu a obzvlášť váhají vyzkoušet něco nového a neznámého.
Někteří antropologové věří, že potravinová neofobie byla do DNA našich batolat daná evolucí. Naznačují, že neofobie by byla rozumnou ochrannou reakcí, protože zdravá dávka neofobie z jídla by snížila pravděpodobnost, že si dítě vloží jedovatý předmět do úst, pokud se zatoulalo od rodiče. I když je u dnešního batole méně pravděpodobné, že se od nás zatoulá do divočiny, potravinová neofobie je pro většinu batolat stále silná.
Toto období neofobie mezi 12-18 měsícem je typické selektivní jedení a není to vybíravé jedení, které by vás mělo znepokojovat. Je však dobré vědět jak se k tomuto období postavit a spravit zopár vopred přemyšlených kroků, aby se selektivní jedení u vašeho batolete postupne nezhoršovalo. Volte proto láskavú a empatickú komunikaci, nastavte děťátku hranice a máte vyhráno.
Jak předcházet nejedeniu u vašich dětí? Všechny účinné strategie a postupy na predchádzanie vybíravosti v jídle vašich dětí najdete v přednášce.
Jak se projevuje selektivní jedení u dětí mezi 12-18 měsícem?
Během této fáze mají batolata tendenci testovat své hranice. Projevuje se to následovně:
- hází jídla na zem
- nevydrží sedět na židli
- plivají jídlo
- preferují oblíbená jídla
- vztekají se když nedostanou oblíbené jídlo
- jedí malé množství jídla
- jeden den jí, druhý den odmítají
Signály, že třeba zpozornět:
Níže uvedené signály vám napoví, zda se u vašeho dítěte projevují horší potíže s papáním a zda je třeba je začít řešit. Pokud: